Dermatologia estetyczna swoim zakresem działania obejmuje wszystkie zabiegi zmierzające do poprawy wyglądu i kondycji naszej skóry. Oferuje nam zabiegi pozwalające skutecznie zadbać o naszą urodę i atrakcyjny wygląd. Celem wszystkich zabiegów jest uzyskanie pięknego wyglądu naszej skóry, zniwelowanie zmarszczek i znaczne jej odmłodzenie. Dermatologia estetyczna oferuje nam profesjonalną diagnostykę i zabiegi bezpiecznego usuwania niedoskonałości występujących na naszej skórze, między innymi znamion, przebarwień, rozszerzonych naczynek, blizn, rozstępów, cellulitu i trądziku. Do najbardziej popularnych należą zabiegi regenerujące i odmładzające skórę m.in. różnego rodzaju peelingi, zabiegi botoksem lub kwasem hialuronowym oraz zabiegi laserowe. Wszystkich zabiegi które oferuje na dermatologia estetyczna są bezpieczne i nieinwazyjne.
Dermatologia estetyczna - jak pielęgnować cerę wrażliwą
Dermatologia estetyczna przychodzi nam z pomocą w leczeniu problemów związanych z pielęgnacją cery wrażliwej. Jednym z takich problemów są pojawiające się na naszej twarzy zaczerwienienia, które nie zawsze muszą być spowodowane rozszerzonymi naczynkami. Bywa że skóra jest po prostu podrażniona, lub dolega nam łojotokowe zapalenie skóry objawiające się zaczerwienieniem, łuszczeniem się i ściągnięciem skóry w okolicy nosa , na policzkach, brwiach i pośrodku czoła. Tego typu stany zapalne nie są trudne w leczeniu, ale do pielęgnacji cery wrażliwej nie należy od razu stosować kosmetyków, które przeznaczone są pielęgnacji cery naczynkowej, gdyż zawierają zwykle dużą ilość składników aktywnych, które dodatkowo mogą drażnić skórę. Lepiej zacząć od łagodnych kosmetyków dla skóry wrażliwej, a dopiero gdy ustąpią objawy stanu zapalnego przejść na kosmetyki zapobiegające zaczerwienieniu cery.
Kosmetyki do skóry wrażliwej mogą ograniczyć rumień naczyniowy, czyli poszerzone naczynia dające o sobie znać pod wpływem stresu psychicznego lub fizycznego. Kosmetyki do skóry wrażliwej zawierają różne składniki roślinne wzmacniające ścianki naczynek; wyciąg z kasztanowca, ruszczyka, arniki, obkurczający naczynia siarczan dekstranu, lub różne polimery obniżające temperaturę skóry. Dobrze działają preparaty z witaminą C, nawet w stężeniu 10-15%. Zdarza się że na początku drażnią, ale skóra po pewnym czasie przyzwyczaja się i wybielają się zaczerwienienia, a także pokrywające je czasem przebarwienia barwnikowe o bardziej brązowym kolorycie. Stosowane na dzień, powinny mieć filtr UV, gdyż promienie słoneczne są największym wrogiem kruchych naczynek.
Cera wrażliwa szybciej się starzeje, bo osłabiony naskórek nie radzi sobie z niekorzystnym wpływem środowiska, zanieczyszczeniem powietrza, zmianami temperatur itp. W gabinecie kosmetycznym możemy skorzystać z zabiegów wspomagających wchłanianie aktywnych cząsteczek kosmetyków: sonoforeza, mezoterapia bezigłowa lub jednego z najskuteczniejszych zabiegów laserowych nazywanego fotoodmładzaniem. Po 4- 5 zabiegach wykonywanych raz na 3-4 tygodnie, intensywność i częstość nawracania rumienia na nosie i policzkach zmniejsza się. Zwykle zabiegi laserowe nie są inwazyjne, skóra zaczerwienia się po nich na parę godzin, a rezultat jest widoczny po upływie 3-4 tygodni. Tego typu zabiegi wykonuje się także w przypadku początkowej- rumieniowej fazy trądziku różowatego. Chronią przed przechodzeniem trądziku zapalnego w fazę krostkową, skutecznie likwidują stan zapalny.
Dermatologia estetyczna - jak usunąć rozszerzone naczynka na twarzy
Rozszerzone naczynka na twarzy to problem z którym boryka się wiele kobiet. Oszpecona cera powoduje dyskomfort i niezadowolenie, niestety metody farmakologiczne w tym przypadku nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Kosmetyki nie zamkną uszkodzonych naczynek, tzw. pajączków, które wyglądają wprawdzie jak drobne żyłki, ale szpecą cerę i nie dają się ukryć pod makijażem . Jedno poszerzone naczynko zazwyczaj nie skłania nas jeszcze do wizyty u lekarza, ale większa ich ilość zaczyna już nam przeszkadzać i szukamy pomocy u specjalisty.
Rozwój nowoczesnych technik sprawił, że istnieje możliwość skutecznego pozbycia się niechcianych naczynek. Tu z pomocą przychodzi nam laseroterapia oraz urządzenia emitujące światło o odpowiedniej długości fali. Przy niewielkiej liczbie naczynek można wykonać pojedynczy zabieg, ale przy większej ilości naczynek zabieg może wymagać powtórzenia. Zabiegi stosowane w dermatologii estetycznej są bardzo skuteczne, niestety zdarza się, że niektóre naczynka nie chcą zamknąć się jednym laserem i poskutkuje dopiero zastosowanie innej maszyny. Przed zabiegiem można skorzystać z konsultacji w specjalistycznym gabinecie i na ten temat porozmawiać z lekarzem.
Rynek urządzeń przeznaczonych do zabiegów dermatologii estetycznej rozwija się dynamicznie, producenci prześcigają się w opracowaniu nowoczesnych urządzeń wysokiej klasy o coraz bardziej specjalistycznym zastosowaniu. Obecnie najczęściej stosowanymi urządzeniami do zamykania naczynek są lasery Nd:YAG (neodymowo – yagowy) oraz KTP (laser potasowo tytanylowo – fosforanowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy) czy urządzenie IPL (intensywne światło pulsacyjne). Technologia IPL jest bardzo dobrą metodą, która w medycynie stosowana jest już od wielu lat nie tylko do zamykania naczynek na twarzy. Technologia IPL wykorzystywana jest również do usuwanie niektórych zmian barwnikowych, leczenie rumienia, pomaga usuwać niechciane owłosienie, skuteczna jest także w zabiegach odmładzających. Chociaż mogłoby się wydawać, że wszechstronne zastosowanie metody IPL nie przełoży się na efektywność działania w obszarze zamykania naczynek to należy stwierdzić, że to bardzo dobry sposób terapii. Intensywne światło pulsacyjne IPL wykorzystuje długość fali 400 – 1200 nm, dlatego może działać selektywnie i w dermatologii estetycznej wykorzystywane jest do wykonywania różnych zabiegów. Laser KTP emituje falę o długości 532 nm – ma on zatem mocno wyspecjalizowane działanie, co należy traktować jako zaletę w przypadku zamykania naczynek laserem.Zabiegi laserowe nie są inwazyjne, skóra zaczerwienia się po nich na parę, do parunastu godzin, a rezultat zabiegu jest widoczny po upływie 3-4 tygodni.
Rozszerzone naczynka na twarzy trudno jest usunąć metodami farmakologicznymi, dlatego najlepiej zdecydować się na zabieg laserowy. Jest to jedyna skuteczna metoda pozbycia się tego nieestetycznego problemu. Przy niewielkiej liczbie naczynek można wykonać pojedynczy zabieg, przy większej liczbie naczynek zabieg może wymagać powtórzenia. Laserowe zabiegi zamykania naczynek są bardzo skuteczne, lecz niestety zdarza się, że niektóre naczynia nie chcą zamknąć się jednym laserem i poskutkuje dopiero inna maszyna. Warto na temat metody przeprowadzenia zabiegu porozmawiać z lekarzem prowadzącym. W przypadku każdego pacjenta, metoda wykonania zabiegu oraz wykorzystanie technik łączonych jest dobierane indywidualnie. U niektórych pacjentów możliwe jest połączenie procedury KTP oraz Nd:Yag w trakcie jednej sesji zabiegowej.
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy jest procedurą bezpieczną i małoinwazyjną, nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Po zabiegu należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i stosować ochronę przeciwsłoneczną. Promieniowania słonecznego należy unikać przez okres około 4 tygodni ponieważ może doprowadzić do powstania na twarzy przebarwień słonecznych. Zabieg można wykonać bez względu na porę rok.
Zobacz więcej>>>>